Nasıl Ameliyat Olmalıyım? Açık ? (Laparatomi) Kapalı? (Laparoskopik)

Genç ve dermoid kistin çapı 10cm altında olan bir hastada tabii ki laparoskopik (siz hastaların değimi ile kapalı ya da lazer ile) ameliyat olmanın avantajları var.

Hem hastaneden 1 gün daha erken çıkabilirsiniz ve kozmetik sonuçları daha iyidir  Ama açık ameliyat olmakta dünyanın sonu değil. Ve kozmetik bağlamda yapılan kesi sezaryen kesisi gibidir.

Unutmayın açık ya da kapalı fark etmez, içeride yapılan cerrahi aynı cerrahidir.

Önemli nokta ya da noktalar; yumurtalığın olabildiğince korunması, bu sırada kist içeriğinin batın içine boşalmasının elden geldiğince engellenmesi, eğer boşalır ise bol sıvı ile yıkanması şeklinde sıralanabilir.

Laparoskopik cerrahinin kendine göre ciddi avantajları olmasına rağmen kimi zaman dezavantajları da olabilir. Laparoskopik cerrahi sırasında karın içine karbondioksit gazı veriyoruz. Bir grup insanın vücudu bu gazı çok daha hızlı emer ve bu durum ameliyat sonrası rahatsızlığa neden olabilir. Ama bunlar geçici zorluklardır, hastanın ameliyat sonrası hızla ayağa kalkması, hareket etmesi ile çözülür.

Sonuçta en önemli nokta ameliyat ameliyattır riskler bakidir. Bizler yüzlerce cerrahi yapıyor olabiliriz ama siz büyük ihtimalle yaşam boyu bir kez ameliyat olacaksınız ve bu girişimlerin hepsi belli riskler taşır.

Belli kurallara uyulduğu sürece dermoid kist için yapılan cerrahiler güvenli ameliyatlardır. Hastaya yani sizlere mutlaka şu şekilde yapılmalı diye diretmenin anlamı yoktur. Bizlerin görevi her iki cerrahi konusunda sizlere dürüst, tarafsız bilgiler vermektir.

Her cerrahın eğitimi ve yaşanmışlıkları çerçevesinde cerrahi teknik tercihleri vardır. Benim tercihim yukarıda sıraladığım kurallar gereği laparoskopik cerrahidir.

Türkçe