Ameliyat sonrası ne zaman normal hayatıma dönebilirim?

Bu size bağlı desem 🙂
Gerçektende insan doğası gereği ameliyat sonrası tüm yaralanmalarda olduğu gibi vücut kendini korumaya alır.

Evet doğru duydunuz. Cerrahi de bir anlamda yaralanmadır. Doğrudur, kontrollü ve temiz kesilerdir ama objektif olmak gerekir ise hem laparoskopik ameliyat hem de açık cerrahi de bizler bazı kesiler yani yaralanmalar yaparız vücudunuzda. Bu sırada insanoğlu doğal refleks gereği o bölgeyi korumaya alır.

Nasıl? Tabii ki o bölgede ki kasları kasarak. Cerrahi sonrası yapılan kesinin şekline ve büyüklüğüne göre ağrı duyusu uyanır. Beyin ağrı duyulan bölgedeki kasları kasarak yara dudaklarının sürtünmesini en aza indirmeye böylece kendince ağrı duyumsamasını azaltmaya çalışır.

Sorun, bir süre sonra kesiye bağlı ağrı azalır ama bu sefer siz sürekli kastığınız için bu bölgedeki kaslarda spazm meydana gelir. Yani bir anlamda “tutulurlar”. Bu sırada hasta sürekli yatıyor ayağa kalkmıyor ise ağrı daha çok artar. Anlayacağınız ameliyat sonrası canı yanmasın diye yatan hastada spazm çözülmediği için ağrı daha uzun süre devam eder.

Kadınsı muhabbetler sırasında “Bir sezaryen oldum 10 gün ayağa kalkamadım” diyen arkadaşların sorunu tam da budur. Canları biraz tatlıdır ve ağrının üzerine gitmemişler, kimse de onları cesaretlendirmemiştir.

O zaman temel kuralı öğrendiniz 🙂 Ameliyattan sonra hızla ayağa kalkacaksınız, hareket edeceksiniz. Ağrının ne kadar üzerine giderseniz inanın bana o kadar çabuk geçer.

Eğer bu söylediklerime uyarsanız hızla 1-2 gün içinde taburcu olursunuz.
Hastalarıma verdiğim örneği burada bir de sizlerle paylaşayım. Cuma günü ameliyat oldunuz Pazar günü taburcu olursunuz ve Pazartesi ya da en geç Salı yakınlarınız ile dışarıda kahvaltı edersiniz.
Zaten hastalarım istemeselerde ben zorlar, taciz ederim :).
“Ne zaman iş başı yaparız?” sorusu da sık geliyor. Açıkçası patron sıkıştırıyorsa Cuma ameliyat olduysanız diğer Pazartesi çalışabilirsiniz rahatlıkla :-).

Türkçe